Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Nadmorska Kolej Wąskotorowa to chluba całego Wybrzeża Rewalskiego. Odrestaurowana i unowocześniona linia kolejowa kursuje na 2 trasach, na odcinku pomiędzy Gryficami i Pogorzelicą i przecina 3 gminy Powiatu Gryfickiego: Gryfice, Karnice i Rewal. Łączna długość tej trasy to 39,5 km. Składy ciągnięte są przez lokomotywę spalinową Lxd2 lub wagon motorowy MBX. Wagony są całkowicie odnowione, posiadają ogrzewanie i toalety.

Zachęcamy do zapoznania się z cennikiem przewozów.

Trasa Gryfice - Pogorzelica łączy ze sobą 14 stacji (długość trasy 39,5 km):

Trasa Trzęsacz - Pogorzelica łączy ze sobą 6 stacji (długość trasy ok. 10 km):

 • Trzęsacz
 • Rewal
 • Śliwin
 • Niechorze Latarnia
 • Niechorze Gł.
 • Pogorzelica

Informacje praktyczne

W Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej można przewozić odpowiednio zabezpieczone małe zwierzęta domowe (w tym psy), o ile nie są one uciążliwe dla innych podróżnych. Bez problemu można również zabrać ze sobą rowery i umieścić je w specjalnie do tego przygotowanym wagonie.

Jeszcze do niedawna kolejka ciągnięta była przez zabytkowy parowóz Px-48, zwany Parysem. Niestety, nie funkcjonuje już on w obecnym składzie kolejki. Dla miłośników rewalskiej wąskotorówki jest jednak także inna, ciekawa opcja. Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie dysponuje bowiem miniaturową wersją tegoż parowozu, którym i dzieci, i dorośli mogą podróżować po terenie parku. Oprócz tego znajduje się tam również cała masa innych miniatur kolejek, a także latarni morskich polskiego wybrzeża.

Miniatura parowozu ParysOryginalny Parowóz Parys

Historia Nadmorskiej Kolejki Wąskotorowej

1 lipca 1896 r. kolej po raz pierwszy wyruszyła w trasę z Gryfic do Niechorza. Pierwotnie poruszała się po torach o rozstawie 750 mm. W 1912 roku poszerzono jednak rozstaw szyn do 1000 mm, co usprawniło i rozwinęło transport towarowy na trasie Gryfice - Niechorze. Dynamiczny rozwój kolei na początku XX w. w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju gospodarki regionu Pomorza Zachodniego.

Lata powojenne przyniosły zastój w ruchu kolejowym, który zastąpił, bardziej rentowny wówczas transport samochodowy. Z tego też powodu infrastruktura kolejowa i tabor wąskotorowy zaczęły niszczeć. Proces ten zahamowało jednak wpisanie Gryfickiej Kolei Dojazdowej do rejestru zabytków, co nastąpiło 11 maja 1995 r. Niestety, Gryficka dojazdówka dalej była w nie najlepszej kondycji i w latach 90-tych, władze PKP postanowiły pozbyć się wąskotorówki i sprzedać ją. Propozycje kupna spływały nawet z Kenii.

Ostatecznie jednak, samorząd gminy Rewal podpisał w 2002 roku umowę z Dyrekcją PKP oraz Ministrem Skarbu o nieodpłatnym przejęciu taboru razem z infrastrukturą i linią Gryfice-Trzebiatów (o długości 61 km). W związku z tym, 29 maja 2002 r. wąskotorówka wróciła na tory, jako własność gminy Rewal. Niestety, duże zniszczenia i wieloletni brak inwestycji spowodowały, że nie udało się uruchomić zamkniętej przez PKP trasy na odcinku Pogorzelica-Trzebiatów. Gmina natomiast nie posiadała tak dużych środków finansowych, aby sfinansować przywrócenie Kolejki do ładu.

W 2004 r., czyli po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej dla Gminy Rewal pojawiło się światełko w tunelu, w tej kwestii. Przy współpracy z Zachodniopomorskim Urzędem Marszałkowskim wystąpiono o dotacje unijne. Dofinansowanie zostało przyznane, w efekcie czego przystąpiono do dużego przedsięwzięcia, jakim była rewitalizacja Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

W ramach remontu, zmodernizowano starą linię kolejową na trasie Trzęsacz - Pogorzelica (o długości 10 km). Odrestaurowano także i wyposażono w ogrzewanie i toalety tabor kolejowy. Lokomotywy i wagony przywdziały nowe barwy. Wyremontowane zostały również zabytkowe dworce i wybudowane 3 całkiem nowe stacje.

Dodatkowo, w 2013 r. powołano spółkę Nadmorska Kolej Wąskotorowa, która swą siedzibę otrzymała w Pogorzelicy. Spółka operuje obecnie już funkcjonujący przewóz koleją wąskotorową na trasie Gryfice-Pogorzelica.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Trasa Gryfice - Pogorzelica i Pogorzelica - Gryfice

Bilet promocyjny, kupiony na trasie pomiędzy Gryficami i Trzęsaczem. Cena promocyjna dotyczy wyłącznie biletu indywidualnego pierwszym kursem z Gryfic do Pogorzelicy i ostatnim kursem z Pogorzelicy do Gryfic.

 • W jedną stronę - 15 zł 
 • Tam i z powrotem - 24 zł

Trasa Trzęsacz - Pogorzelica

Bilet kupiony na stacjach: Trzęsacz, Rewal, Śliwin, Niechorze Latarnia, Niechorze, Pogorzelica.

Cena biletu w jedną stronę obejmuje przejazd na trasie 5 przystanków, w dowolnym kierunku, bez względu na długość trasy.

Cena biletu tam i z powrotem obejmuje przejazd na trasie 10 przystanków, w dowolnym kierunku, bez względu na długość trasy. 

Przy zakupie biletu tam i z powrotem możliwa jest przerwa w podróży, np. na zwiedzanie okolicy i powrót w tym samym dniu jednym z kolejnych kursów.

Bilet indywidualny:

 • W jedną stronę - 20 zł
 • Tam i z powrotem* - 28 zł

Bilet rodzinny** dla 3 osób

 • W jedną stronę - 54 zł
 • Tam i z powrotem*  - 66 zł

Bilet rodzinny** dla 4 osób

 • W jedną stronę - 68 zł
 • Tam i z powrotem*  - 84 zł

Bilet rodzinny** powyżej 4 osób

 • Do ceny biletu rodzinnego dla 4 osób należy doliczyć dopłatę - 10 zł w jedną, 12 zł w dwie strony - za każde dodatkowe dziecko do 14. roku życia.   

Bilet grupowy (co najmniej 10 osób)

 • W jedną stronę - 17 zł od osoby,
 • Tam i z powrotem - 21 zł od osoby.

Bilet całodniowy - 70 zł (ważny przez 1 dzień, dla jednej osoby)

Dzieci do 4. roku życia - bezpłatnie.

Opłata za przewóz roweru - 10 zł (rowery z wypożyczalni Rewal Bike System - bezpłatnie).

Przewóz zwierząt - bezpłatny. 


* Bilet tam i z powrotem ważny jest tylko w dniu zakupu.

** Bilety rodzinne upoważniają do przejazdu 1 lub 2 osób dorosłych oraz dzieci do 14. roku życia.

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa to wyjątkowa atrakcja. To odrestaurowana i unowocześniona linia kolejowa, kursująca na 2 trasach, między Gryficami i Pogorzelicą. Łączna długość linii to 39,5 km. W gminie Rewal, trasa kolejki przecina Trzęsacz, Rewal, Śliwin, Niechorze i PogorzelicęSkłady ciągnie lokomotywa spalinowa Lxd2, wagon motorowy MBX lub zabytkowy parowóz Px-48.

Nadmorską Kolej Wąskotorową warto zapisać na wideo – może się tym zająć KM Studio kamerzysta Wrocław

LINK DO FILMU LINK DO PANORAMY
Nadmorska Kolej Wąskotorowa adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Nadmorska Kolej Wąskotorowa, zobacz gdzie w Pogorzelicy zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Nadmorska Kolej Wąskotorowa.
Ceny biletów / cennik wejść do Nadmorska Kolej Wąskotorowa. Redakcja serwisu www.pogorzelica.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 15-28 zł
  Nadmorska Kolej Wąskotorowa cena biletu normalnego: 15-28 zł
 • od 54 zł
  Nadmorska Kolej Wąskotorowa cena biletu rodzinnego: od 54 zł
 • Grupowy 17-21 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Nadmorska Kolej Wąskotorowa opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij